Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.84.72.
Megnevezés: Ady Endre mellénye
Állapot: ép, rozsdás, foltos
Méret: mellkas átm. 87
Leírás: Mustársárga színű függőlegesen apró mintás selyemszövet. V nyakú, alja enyhén V alakban lenyúlik, mellkason hat műanyag gombbal záródik. Két alsó és két felső zsebe van. Széleken és a zsebek mentés paszpóllal szegett. Bélése vászon, háton selyemszalaggal és fém csattal állítható, 20. század eleje.
Anyag: selyemszövet, selyemszalag, fém csat, vászon
Származás: Kaizler Miklós és Tóth Anikó, Ady Lajosné örökösei, 1957
P. S. Ne felejtkezz el Ady Lőrincről s a grammofonról. És küldd el, disznó, az ígért mellényt nekem.
(Révész Bélának, Párizs, 1908. jún. 29.)
"Révész tehát csak előre bejelentve, telefonon megbeszélt találkozóra érkezett. Gomblyukában az elmaradhatatlan vörös szekfű, melyet a virágárus leánynál pajzán kötődéssel Ady frissít számára újjal. hengeres mellén, külön férfiékességül, mindig valami csodálatosan szép, színes mellény. Tarkamintás, fényeskedő brokát, mint valami bibliai drága kelme. Tucatjával áll belőlük legénylakásán és a legmelegebb barátság jele, ha valakit e ragyogó ruhadarabokból megtisztel. Megtörtént, hogy a Három Holló szeparéjának szűkebb baráti körében mindannyiunkon Révész ajándék-mellénye ékeskedett,"
Bölöni György: Az igazi Ady. 1947. 229.
"A 'bíbor-palást' kétségtelenül Révész piros bársonymellényére emlékeztet a versben. Ady legelső 'ős Kaján'-ja lehetett más személy, de a vers megírását Adyból kiváltó 'ős Kaján' Révész Béla volt."
KM. III. 1987. 495. Bresztovszky Ede: Ady-mozaik.
"Diósy szerette és segítette Adyt. A híres költővel való barátságában bizonyára volt része a hiúságnak is. Emlékszem, hogy amikor Léda gyermekének születésekor Diósy is Váradon volt, és szép mellénye megtetszett Adynak, szívesen odaadta neki."
KM. III. 1987. 221. Korein Ernőné: Apróságok a Brüll családról és Ady Endréről.
"Ady Endre ezekben a napokban Orbók Lorándon egy nagyszerűen szabott, vadonatúj világosszürke nyári ruhát látott. Rögtön meg is kérdezte:
- Hol csináltattad?
- Weisz Józsefnél - volt a válasz.
A kolozsvári aranyifjúságnak Weisz József Unió utcabeli szabómester volt a házi szállítója. Orbók Lorándnak is ő csinálta a ruháját. Nosza, Orbók Attilának az lett az első feladata, hogy azon nyomban elvezesse Adyt Weisz Józsefhez, ahol pontosan ugyanolyan öltönyt rendelt magának. Mikor az öltöny elkészült, Ady kérte, hogy számlával együtt küldjék fel lakására. Az irodalmat szerető szabómester el is küldte a ruhát, s mellékelte a számlát, a következő szöveggel: 'A ruha ára a költő versei által nyújtott rendkívüli gyönyörűségekkel kiegyenlítve.'"
KM. IV. 1990. 482-483. Sütő Nagy László: Két Bodor, két Orbók, két Kuncz.
"A Brachfeld dolgokat még mindig nem veszik fel a póstán, nem tudom, mikor lehet már elküldenem, Az elszámolás a következő
A mellény K 20.-
2 nyakkendő 8.-
gallér 9.-
2 ing 27.40
2 pár harisnya 12.-
portó címén 2.40
összesen 78.80 f-ot fizettem, a
többi pénz pedig itt van nálam, hova fordítása iránt várom intézkedésedet."
Steinfeld Nándor levele Ady Endrének Érmindszent/Csucsára, Budapest, 1914. VIII. 17. MTAKK K 8/100
"...mert tudtam, mikor nyűgösködött, hogy nincs egy krajcárja sem, mellényének bal felső zsebében még mindig található egy tíz koronás... Megvolt a kocsipénz. Ez a pénzrejtegetés olyan furcsa szokásává vált, hogy ha új ruhát hozott haza a szabó, amint felvette, nyomban kibélelte a zsebét a tízkoronással."
Papp Viktor: Ady-emlékek. MTAKK Irod 2r. 75. 105.