Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.84.3.
Megnevezés: Ady Endre bőröndtáskája
Állapot: ép, a vászonzsanér szakadt
Méret: M 23 H 28,5 Sz 15,5
Leírás: Szegecselt, festett keménypapír doboz préselt papír sarokvédőkkel. A rövidebbik oldalán nyílik felnyitható tetővel, a tetőn barnára festett, billenthető fémlemez fogantyúval, 1915 k.
Anyag: barnára festett keménypapír és vaslemez, fém szegecsek
Származás: Kaizler Miklós és Tóth Anikó, Ady Lajosné örökösei, 1957
Drága, jó fiam, Nándorom, még mindig Csucsán vagyok, talán holnap megyek Érmindszentre pár napra. A nagy kofferem megérkezett - elég drágán. A Lajos által vett kis koffer még mindig nem jött meg. Hogy vagy?
Szeretettel ölel apád
Bandi
(Steinfeld Nándornak, Csucsa, 1914. nov. 10.)
"Ha búsult vagy rossz kedvű volt - ami nála elég gyakran előfordult - a kis zöld ládájára ült, könyökét a térdére támasztotta s arcát a tenyerébe rejtette."
Hetey Zoltán: Ady Bandi - Ady Endre. 1942. 67.
"Ady széles karimájú művészkalappal a fején, kopottas fekete zakóban, bársonygalléros malaclopó köpönyeggel a hátán, kezében kis bőrönddel érkezett Keményékhez mint szobaúr..."
KM. II. 1974. 342. Kolontháry János: Ady váradi lakása.
"'Pestre illően jöttem, - mondta egyszer, - Párizson keresztül és egy forinttal, de első osztályon.' És illően is élt Pesten s csengős szánon ment vacsorára, a pénzhez és négy órát állt a kocsija a budai kocsmák előtt s mindig frissen vasalt új ruhája volt, mindig friss új fehérneműje, mint egy francia királynénak, s milyen boldog örömmel volt házas ember, drága kis felesége fészekrakásának boldog hőse ő. Kedves szava egy ízben:
'sokáig nem is hittem, hogy házasember vagyok, mindig vártam, na most vége, kitesznek s vennem kell a táskám, hogy egy másik panzióba menjek...'"
Móricz Zsigmond: Adyról. Felolvasás az Ady-ünnepen. Nyugat 1923. 23.