Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.61.25.
Megnevezés: asztali óra, amelyet Ady Endre vásárolt Párizsban nászajándékul öccsének, Ady Lajosnak és menyasszonyának Kaizler Annának 1910-ben.
Állapot: hiányos, törött
Méret: M 37 átm. 22/16,5
Leírás: Historizáló, kör alaprajzú talapzaton álló óra, melyet növényi ornamentikájú szalagdísz vesz körül. Négy, hosszában rovátkolt oszlop között helyezkedik el a vízszintes tengelyű, henger alakú óramű. Fehér, festett, zománcozott lapját ökörszemes mintasor szegélyezi, az oszlopok tetejét kör alaprajzú csúcsos tetőkupola fogja össze. Rézlemez és öntvény ingája le van szerelve, a talapzat mélyedéséből következően egykor meglévő üvegburája hiányzik, 1880 k.
Anyag: zománcozott rézlemez, bronz öntvény, nyomott sárgaréz lemez
Származás: Kaizler Miklós és Tóth Anikó, Ady Lajosné örökösei, 1957
Édes Lajoskám,
elvertem Párisban egy vagyont, és megőröltem utolsó egészségdarabomat is. Muszáj hazamenni. Egy-két hét szanatórium, egy-két hét otthon, s talán rendbe jövök megint. Gerő Ödön nem olyan levelet írt, hogy a karjaiba hulljak. De remélem, rájön ő még arra, hogy reám szüksége van. Haszontalan, beteg, siránkozó, tehetetlen az életem. Nagyszerűen lelkesít, amit Annuskával kifundáltatok. Valóban ez volna az én legjobb mentsváram. Hiszen pénzecském egyelőre mindig csak lesz, ha idegeim pláne jobban lesznek.
És otthonom lenne és egy kis megérdemelt kényelmem. Szilágyinak mondd meg, hogy nincs erőm hosszú levélre. Írok egy lapot neki, s úgy vegye, mintha: rőfös levél volna. A papír másik felét szakítsd le, s add át Bölöny Gyurkának. Az Újság dolgában én több levelet írtam Birónak, s kaptam is választ. Ágainál be vagy ajánlva. Hamarosan, ha akarod, állandó lehet összeköttetésetek. Írj édesanyámról, apámról, Berta vizitjéről. Horváthot, Kunczot s többi barátainkat üdvözlöm. Írd meg, mikorra fixíroztátok az esküvőt.
Csókol
Endre.
P.S. Mit vegyek (annyi pénzemnek muszáj lenni) a lakodalomra? S még valamit bizalmasan. Végy kúrát, s vizsgáltasd meg régi kankódat. Eredj az én orvosomhoz. Ez kötelesség.
(Ady Lajosnak, Párizs, 1910. március 31.)
"1910. június 27-én keltünk Lajossal egybe és Endre hazajött Párizsból az esküvőnkre. Gonddal, ízléssel megválasztott nászajándékot hozott: tojásdad üvegbúra alatt álló empire réz órát. Ezt az órát nagyon szerette Lajos, azt akarta mindig, szeme előtt legyen."
Ady Lajosné: Az ismeretlen Ady. 1942. 36.
"Ady Lajos esküvője alkalmával sokat derültek az érmindszentiek azon, hogy fehér glaszékesztyűt erőltettek a Lőrinc bácsi munkától kérges kezére. Nem csekély fáradságba és fájdalomba került ez a művelet. Részt vettünk az esküvő alkalmából másnap Mindszenten Adyéknál rendezett vacsorán, amelyen Ady Endre is jelen volt. A fiatalok az akkor divatos dalt énekelték: Most, amikor minden virág nyílik... A vacsorán meglepett, hogy Endre milyen figyelmes volt a vendégek iránt. Úgyszólván alig ült az asztalnál, készségesen segített Édesnek, s hordta a bort az asztalra."
KM. I. 1961. 213-214. Dr. Csighy Sándor: Érmindszenti Ady-emlékek.