Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.84.67.
Megnevezés: bödön Ady Endre és Boncza Berta (Csinszka) Veres Pálné utcai lakásában
Állapot: kopott, sérült
Méret: M 29,7 H 35,5 Sz 19,8 átm. 20,4/25,4
Leírás: Széles fenekű, felfelé szűkülő, domborműves, duzzadt és átlósan vágott ajkú cserépbödön, kettő oldalához ragasztott függőleges füllel. A fülek laposok, formáltak. Kívül-belül sárga, fenekén barna. Elején és hátulján festett női dombormű, a fülön és oldaldalán kékkel festett növényi motívumok. A fülek közt vízszintesen körbefutó korongolt bordán festett felirat: "Készült ez a Bodony az 1879dik Evben Május ho 22dik Napján".
Anyag: kerámia
Származás: Márffy Ödönné, 1975
Megjegyzés: Csucsáról származik.
Tisztelt barátom,
a kért s talán el is késett választ, holott pár sor az egész, csak most tudom küldeni. Sok hétig feküdtem, s idegeim olyan hitványak, hogy néha egy rövid táviratot alig tudok megírni. Pár nap múlva Pesten leszek, lakásom: Veres Pálné utca 4. Igaz becsüléssel üdvözöl jó híved
Ady Endre
(Kőhalmi Bélának, Csucsa, 1918. jan. 23.)
"Helyén lesz az emlékmúzeumban több múlt századi erdélyi mázas tál, néhány kézifaragású kisbútor, alján a még ma is jól olvasható, vastag ceruzaírással: Készítette Péntek György műfaragó, Körösfő, u.p. B.hunyad (utolsó posta Bánffyhunyad).
A berendezési tárgyak részben Csinszkáék csucsai kastélyából származnak...
A volt Ady-lakást 1946-ban berendezték az akkor hazatért Károlyi Mihály magyarországi javai felszámolási irodájának..."
Román Kálmán: Irodalmi zarándokhely a Belvárosban. Ország-Világ 1970. január.
"Az ingatlan mintegy tíz holdas parkból, rajta abból a kúriából, melynek öt szobáját Bertukáék lakták, Boncza Miklós külön kéjlakából, az akkor még csak négytermes, előcsarnokos kastélyból és a harmincholdas szőlőből-vadaskertből állt a Kőrös túloldalán. A kastély már Bonczáék idejében is meglehetősen nedves volt. Goga feleségével együtt nemsokára beköltözött a kúriába. Egyik erdélyi román pénzintézettől felvett kölcsönéből a nedves kastélyt vízmentesítette, emeletet húzatott reá, Boncza Miklós özvegyi szállásából így valóban impozáns, tizenkét szobás kastély kerekedett, igaz, régi nemes stílusából való tökéletes kivetkőzése árán. Gogáék eleinte még szerényebb keretek között szívesen tanyáztak a kastély helyett a vonatról nem is látható kúriaépületben, melynek egyik szobájában kegyelettel őrizték a Bertukáéktól megmaradt és még összeszedhető paraszttányérokat, korsókat, bútordarabokat, de az új földesúr mindjobban növekvő politikai és társadalmi szerepe hamarosan átköltöztette őket a kastélyba."
Tabéry Géza: A csucsai kastély. 1941. 55.