Gyűjtemény: Szatmár Megyei Múzeum, Szatmárnémeti
Leltári szám: 12.105
Megnevezés: ágy, amelyben Ady Endre született Érmindszenten
Állapot: ép
Méret: M 109 H 185 Sz 87
Leírás: Keret-betétes, fűrészelt neobarokk díszítésű fej- és lábvéggel, végein ívesen magasított oldalakkal, melyek összehúzó vasalással kapcsolódnak az ágyvégekhez. Deszkákon fekvő szalmazsákkal, diópácolt, politúrozott felületkezeléssel, 1870 k.
Anyag: fenyő, dió furnérral
Származás: Ady Lajosné/Kovács Katalin/Papp Aurél, 1954-1957
("Az Ady családi bútorok legrégibb darabjaiból való." Románia Országos Levéltára Szatmár Megyei Igazgatóság. Aurel Popp személyi fondja, 31. sz., 47. cs.)
Bizony, ha élnék,
Életemet halálnak vélnék,
Mert élnék ócskán
Túl minden ringy-rongy földi jócskán.
És hogyha holnap tetszenék,
Van élet és halál elég,
Van összvére e szép kettőnek:
Szülő-ágynak és temetőnek.
(A megabroncsozott lélek)
Lehet, ha választhatnék, más sorsot és művészibb művészetet választanék, de hidd el, hogy műveletlen s koncentrálatlan voltom külön művészet és külön példája a koncentráltságnak.
(Hatvany Lajosnak, Mariagrün, 1913. máj.)
"Juliska néném [Ady Lőrinc testvérének lánya] együtt gyerekeskedett vele. Ezt mondja erről:
Amikor édesanyám elvált Kubinyitól - én még meg se születtem -, hazament Lompértról Mindszentre. Ott segített keresztanyámnak Lajos és Endre nevelésében. Így születtem én Mindszenten, és méghozzá ugyanabban az ágyban, mint Ady Endre."
KM I. 1961. 70-71. Dr. Makay Miklós: Bölcső-helye körül.
"Ami Adyra vonatkozó vagy vele kapcsolatos kép, írás, levél, levelezőlap és könyv a birtokomban volt, azt mind átadtam az adyfalvi Ady-Múzeumnak. Könyvtáramból is minden Adyra vonatkozó könyvet az ott létesítendő könyvtárnak szándékozom adni; alapítása most van folyamatban.
Szeretném, ha még meg tudnám valósítani azt, hogy az Adyak árván maradt kúriájában egy nagy könyvtárat össze tudnék hozni a mellett a múzeum mellett, amelyet még megmaradt bútorokból próbálunk összeállítani, hogy valami mégis mutassa majd,hol és milyen környezetben élt szülőfalujában Ady Endre.
Négy éve, hogy intenzíven foglalkozom Ady Endre, illetve az Ady család érmindszenti hagyatékának kegyhellyé való kiépítésével. Ezért célul tűztem ki, hogy Ady Endre falujának népkönyvtárat, négyosztályos algimnáziumot, óvodát és kövesutat létesítsünk, illetve építsünk. Ezeket az intézményeket ugyanis alkalmasabbnak gondolom arra, hogy személyzetük révén és hatékonyabb emléket tudunk majd elhinteni, elültetni az együtt lakó népek lelkébe Ady Endre szelleméről. S ezen intézmények révén talán sikerül kiemelni Ady Endre szülőfalujának népét abból az elhagyatottságból, amelyről maga Ady Endre is olyan keserűen emlékezett meg írásaiban... Ady Endre emlékét megőrzendő intézmények megvalósítását tervbe vették."
KM. I. 1961. 111. Papp Aurél: Ady Endre szülei.