Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.75.21.
Megnevezés: Boncza Berta (Csinszka) toalettasztala a Veres Pálné utcai lakásban
Állapot: ép
Méret: M 78 H 95 Sz 52
Leírás: Az egyfiókos konzolasztal lap és keret-betétes szerkezetű. Törtvonalú, ívelt lábazata a fronton esztergált pogácsalábakon áll, rátett akantusz levél faragással van díszítve. A hátfal, mely egyben hátsó láb is, keret-betétes szerkezet, amely üveggel van borítva. Alatta a gobelin hatású, rózsacsokor mintás selyemkárpitot faragott, ökörszemes díszléc szegi körben. Az asztallap szintén ívelt kialakítású. A korpusz alsó éle is ökörszemes díszléccel szegett, biedermeier, 1840 k.
Anyag: politúrozott, diófa furnérozott fenyő, diófa, selyemtapéta, síküveg
Származás: Márffy Ödönné, 1975
A bűnbeesés szülte a fügefalevelet, és ezzel a toalett gondokat; azóta a toalett-gondok sokszor okoztak bűnbeesést.
(Ötletek. Debreczeni Reggeli Ujság 1898. november 14.)
"A vagyonkezelés gondját eleinte Bandi vállalta magára. Hiszen Bertuka még gyerek-asszony volt, a pénz értékét kevéssé ismerő. Egy idő után (1918 tavasza óta) azonban belátta, hogy a pénzek, ha mindjárt ő rajta keresztül is, ép oly gyors tempóban beváltódnak ezüst szamovárok és girandole-okra, antik porcelánokra, valódi csipkékre, fayence-okra, üvegvázákra, linon-batisztokra, aztán kosztümökre, prémekre, bundákra, blúzokra, - mintha közvetlenül Bertuka vette volna ki a reá szükséges pénzeket bankjukból, a közeleső Belvárosi Takarékpénztárból. Mert a házi béke, s a maga nyugalma kedvéért ebben a kérdésben is deferálni volt kénytelen, s végül pedig okosabbat nem tehetvén, a pénzkezelés gondját és jogát Bertukának bocsátotta vissza."
Ady Lajos: Ady Endre. 1923. 224-225.
"A fogadóból a feleség, Csinszka szobájába nyílik az ajtó... A toalett-asztalkán kígyós díszítéssel körülfont kék opál pipere-készlet."
Déli Krónika. Illés György tudósítása a Veres Pálné utcai Ady Emlékmúzeumról. 1977. február 10.