Gyűjtemény: Petőfi Irodalmi Múzeum
Leltári szám: R.61.17.
Megnevezés: gyufatartó Ady Lajosék Lövőház utcai lakásából, 1912
Állapot: ép
Méret: M 11 Sz 9,3x9,3
Leírás: Nyolcszögletű alaplapon két négyzetes rátét, amelyre függőlegesen álló, egy lapból hajlított fém gyufatartó van ragasztva, 1910-es évek.
Anyag: öntött üveg, nikkel
Származás: Kaizler Miklós és Tóth Anikó, Ady Lajosné örökösei, 1957
Először, nagy jó urak, az újságírót szidni nem vicc. Ez már olyan kopott művelet, amit a bérkocsik bakjain is meguntak. Az ötlet tehát nem új.
Másodszor, nagy jó urak, méteres plakátokkal a közönséget nem lehet megmaszlagolni. A közönség botrányosan felvilágosodott. Az csak azt látja, hogy víz és egyebek helyett ő plakátokat kap - a pénzéért.
Harmadszor, nagy jó urak, a sajtónak nem lehet plakátokkal konkurrenciát csinálni - a közönségnél. Mi - tisztességes sajtó - a közönség vagyunk. A gyufagyár pedig nem azért gyártja a gyufát, hogy eladja a másik gyufagyárnak - lámpagyújtás végett.
És negyedszer és ötödször és számtalanszor ismételjük: mi kötelességünket teljesítjük, s ezt megköveteljük mindenkitől! Mi nem tagadjuk, hogy a közönség javáért egzisztálunk - az urak mért felejtik el?
Utolszor pedig, nagy jó urak, nem hajhásszuk mi a szenzációt. Azt az urak tudják legjobban.
De igenis ütjük a tiltott kockajátékokat, ha a betét a közösség bőre...
(Szenzáció. Szabadság 1900. július 10.)
"Adynak egyébként gyakran meggyűlt a baja tollával - kedélye nagy hullámzásainak jele volt ez - mert időnként úgy megnyomta, hogy el kellett törnie. Egyszer egy hölgyismerősömnek, Zipszer Annának, aki Ady-rajongó volt, képeslapot írtam, s megkértem Adyt, írja alá. A kávéházi toll rossz volt, s a költő úgy megnyomta, hogy két darabba tört. Erre kapta magát, gyufaszálat mártott a tintába, s azzal írta alá nevét. A lap képes oldalára pedig én ezt a megjegyzést írtam: 'Toll eltört, gyufaszállal próbált írni, és sikerült. Hiába, nagy ember.'"
KM. IV. 1990. 500. Orbók Attila: Kolozsvári emlékek a költőről.