Gyűjtemény: az érmindszenti református gyülekezet tulajdona
Megnevezés: úrasztala az érmindszenti református templomból, amelynél valószínűleg Ady Endrét keresztelték
Állapot: hiányos, az alja és a teteje van meg
Méret: átm. 101
Leírás: Cikkelyesen svartnizott kerek asztallap, amely alatt körbefutó, lefestett rézpánton nehezen olvasható felirat: "Nemes nemzetes vitézlő Tóth József úr és hitvese nemes nemzetes Nagy Mária asszony készíttették az asztalt Isten dicsőségére a maguk költségén az érmindszenti református egyház számára augusztus hónap 24ik napján 1782."
Az asztaltalp festése megegyezik a templom padjainak és mennyezetének festésével, valószínűleg a régi fatemplomba készült asztalt az új kőtemplomban is használták a jelenlegi előtt, amely a Jeney család tulajdonából később került úrasztalának a gyülekezetbe.
Anyag: szilgyökérrel borított fenyőfa, rézpánt
Származás: Tóth József és hitvese, 1782
Templomunk Kálvin-templom,
Nincs benne cifra oltár.
A textus ma is Jézus,
Éppen úgy, mint húsz éve:
>Megtöretett a teste,
Megtöretett a teste,
Kiontatott a vére.<
(Egy régi Kálvin-templomban)
Óh, Élet, Asszony s előtte Halálnak,
Te rangos, ősi, nagy Félelem,
Hol van jó küszöbe a háznak,
Melyet az én Uramnak épitettem,
Magamnak épitettem?
(Nem csinálsz házat)
"Az érmindszenti református egyház 1585-ben létesült, de sokat szenvedett a folytonosan dúló háborúk és a vallási harcok miatt. Az 1882-i országos református egyházi névtár adatai szerint az érmindszenti reformátusok száma abban az évben 181. A községben volt ekkor ezenkívül 51 ró. kat., 378 gör. kat. és 20 Mózes-vallású. Az egyház gondnoka Ady Lőrinc. Kántortanító a református iskolában Katona Károly, Ady Endre tanítója, akinek 42 gyermek volt a keze alatt. 1876-ban, az Ady születését megelőző évben még 231 lelket számlált az egyház, a fogyás tehát gyors ütemű. 1821-ben 17 érmelléki egyház, köztük az érmindszenti is, a szilágyi egyházmegyével az erdélyi püspökség alá ment át."
KM. I. 1961. 177-178. Dr. Csighy Sándor: Érmindszenti Ady-emlékek.