Gyűjtemény: Déri Múzeum, Debrecen
Leltári szám: D.X.2007.65.1.
Megnevezés: szekrény, mely Ady Endre albérleti szobájában állt Debrecenben, a Mester utcán.
Állapot: ép
Méret: M 178 H 104 Sz 50
Leírás: Oszlopszerkezetű egy ajtós ruhásszekrény, keret-betétes ajtóval, tömör dió profilozott és diófurnérozással, fenyő szerkezettel. Az ajtó belső furnérozása jávorfából készült. Esztergált pogácsalábakon áll, historizáló, neobarokk jegyekkel, 1880-90-es évek.
Anyag: dió-, fenyő- és jávorfa, rezezett acéllemez
Származás: Magyarné Ember Mária, 2003
Hűvös van, ősz van. Várnók a napnak áldott ragyogását, hogy egy derűs, mosolygó sugárt küldjön a mi sejtelmektől hímzett szívünkbe. Várnók a nap áldott fényét, hogy aranyozza be a körülöttünk levő színtelen, szürke tárgyakat. Várjuk, de hiába. Valami elfedi előttünk a fényt, a sugárt. Valami reánk nehezül, befogja, beborítja a szívünket. Valami szürkére, nyomasztóvá teszi a világot, életet - beteggé a lelkünket... A köd... Oh hányszor utáljuk meg e világot, s nem tudjuk, hogy miért. Hányszor szomjazunk Léthe vizére, örök Nirvánára, s nem sejtjük, hogy mi tört össze bennünket. A köd, a köd a mi életünk átka. A köd borul ránk, a rejtélyes sejtelem, a titkos életundor, a nyomorúság fel-feltűnő keserves érzete. S hiába a zöld hasist kereső remény, előttünk áll az élet mindent elborító átka: a tehetetlenség, a köd... Derülj ki édes napunk, hints egy reménysugárt szívünkbe, mert ősz van, hűvös van, s megöli lelkünket a köd...
(Köd. Debreczeni Reggeli Ujság 1898. november 6.)
"Az Adyval kapcsolatos biedermeier szekrény története
A család tulajdonában van egy biedermeier szekrény, melyben egykor Ady Endre is tartotta a ruháit.
Ady Endre az 1896-97-es tanévben I. éves jogász volt Debrecenben. Nagyapám, Ember Ernő, ekkor II. éves joghallgató volt. Ady Lőrincné hozta Debrecenbe fiát, és dédnagyanyám házában bérelt számára szállást. Dédnagyanyám, Ember Istvánné, özvegy ügyvédné volt. A két fiatalember közös szobában lakott. A szobában két szekrény volt, egy polcos és egy akasztós. A szekrényeket is közösen használták. A másik szekrény a II. világháborúban elpusztult.
A szekrény történetét Varga Mária nagynénémtől hallottam, aki nagyapám unokatestvére volt. A Mester utcai házban ugyanis két lakás volt. Az egyik lakásban lakott özv. Ember Istvánné (sz.: Ónody Emma) két gyermekével, Ernővel és Ilonával, a másik lakásban özv. Varga Bálintné (sz.: Ónody Ilona) három gyermekével, Bélával, Máriával és Klárával. Mária néni 97 évesen halt meg teljes szellemi frissességben 1982-ben. Igen művelt városi tisztviselő volt. Több cikke, tanulmánya jelent meg. Az Adyval kapcsolatos emlékeit nekünk sokszor elmesélte.
A történetet hitelesíti a két mellékelt 'Bejelentési lap' másolata.
Debrecen, 2003. május 3.
Magyarné Ember Mária
tanár"
"A jogásznak beiratkozott költő Debrecenben négy helyen lakott. Először özv. Ember Istvánnénál. Fia, Ernő szintén jogász volt. Házuk a Mester utca 4. szám alatt ma is áll. A földszintes épület két lakrésze közt volt egy diákszoba. Abban lakott Ady joghallgató úr.
Embernétől Rózsáékhoz költözött. Rózsa Sándor szilágyfalui ny. ref. lelkész ismerőse volt. A Kollégium közelében lakott, a Darabos utca 33. sz. házában. Rózsáék két fiával, Ernővel és Lőrinccel Ady jó barátságban volt. Rózsa bácsi volt a Kollégium pénztárnoka. Rendes ember, vonzó a háza tája is. Szőlője is volt a Vénkertben.
Legjobban szerette Ady az udvar szép virágait. A szobája előtt nyílt egy orgonabokor. Ez előtt szeretett álldogálni. Nemegyszer csodálták a ház lakói, mikor Ady addig-addig nézte a bokrot, míg odalépett melléje, nagyhajú fejét belefúrta a lila fürtök özönébe, úgy élvezte a tavaszt, az orgonaillatot, az életet. A Rózsa-házon emléktábla is van:
ITT LAKOTT 1897-BEN ADY ENDRE. Születésének félszázados évfordulójára emelte a debreceni Ady Társaság.
Később, mikor Ady adieu-t intett a jognak, 20 forint újságírói fizetéséből jobban meg tudott élni, ha a lakás bérét megosztja mással. Így a Batthyány utcában, Sipos Béla barátjával bérelt közösen szállást. A két jó barát a 6. számú házban lakott.
Adynak nagy gondot okozott a megélhetés, mikor szülei akaratával szembeszegülve, jogi tanulmányait abbahagyta. A Miklós utcán lakott utoljára. Debrecent a sok elszenvedett ifjúkori megpróbáltatás mellett is szerette."
KM. II. 1974. 36. Dr. Hegyaljai Kiss Géza: Ady Debrecenben.