Gyűjtemény: Szatmár Megyei Múzeum, Szatmárnémeti
Leltári szám: 15.650
Megnevezés: süteményes tányér az Ady család érmindszenti otthonából, amelyet Ady Endre hamutartónak használt
Állapot: ép
Méret: M 2 átm. 14/5
Anyag: üveg
Leírás: Hullámos peremű formába préselt üveg, stilizált virágminta a peremén körben, a közepén csillagminta.
Származás: Ady Lajosné, Kovács Katalin, Papp Aurél, 1954-1957
("Ez a tányérka Ady Endre hamutartója volt." Románia Országos Levéltára Szatmár Megyei Igazgatóság. Aurel Popp személyi fondja, 31. sz., 47. cs., 243-250.)
Azt sem ígérem, hogy a könyvemre teendő esetleges kritika reám hatással fog lenni: nem, mert a szerénység affektálása több a szerénytelenségnél, s nem főleg azért, mert kritikus nem tanított meg senkit verset írni. Az első kötet az a poétának, ami a kisdiáknak az első - legtöbbször félkrajcáros - cigaretta. Az ismerősöket, a közönséget kérem: ne engedjék, hogy a füstje a torkomon akadjon. A kötet augusztus közepén fog megjelenni. Előfizetési ára 60 kr, mely címemre legkésőbb f. hó 25-dikéig elküldendő.
Ady Endre
(Előfizetési felhívás. Szilágy 1898. július 3.)
"Ott helyben, a felavatott diáknak joga volt az is, hogy tanáraikat bőrszivarral megkínálják, valamint ők is ugyanakkor rágyújthattak. A férfi-avatást követte a 'pótus', magyarul: ivás, hatalmas áldomás, szintén az összes tanárok jelenlétével, ugyancsak a "cseresznyefa-bot" is dukált a diákoknak, amellyel az ünnepélyre valóban fölvonultak és így, szivar, ital, gajmós bot férfi-jelvényeivel felszerelve, indultak el a legénykék magasabb iskolák felé."
Révész Béla Ady trilogiája, 1935, 199.
"Makay Erzsébet emlékei is kiegészítik a Mari néniről kialakult eddigi képet. Nem tudom, megírta-e valaki, hogy Mari néni cigarettázott. Nála a dohányzásban a legnagyobb élvezet a cigaretta hamujának leverése volt. Többször elmentek együtt Bandi sírjához a Kerepesi temetőbe. Onnan hazajövet rendszerint bementek a Keleti-pályaudvar éttermébe egy pohár sörre. Ilyenkor rágyújtott. Mari nénire úgy emlékszik vissza, mint aki nagyvonalú volt. Szerette és élvezte a társaságot."
KM I. 1961. 70. Dr. Makay Miklós: Bölcső-helye körül.